Az erőfejlesztés és a gyorsaság: tévhitek és valóság
Sok sportoló, különösen a labdajátékosok, hajlamosak azt hinni, hogy a konditermi edzések, főként az izom- és erőfejlesztés, lassítják őket a pályán, csökkentve ezzel a gyorsaságukat és robbanékonyságukat.
Ez a tévhit azonban távol áll az igazságtól.
Erőfejlesztés és a gyorsaságfejlesztés kéz a kézben:
Az erőnléti edzés kulcsfontosságú a gyorsaság és robbanékonyság fejlesztésében. Az erő és a gyorsaság között szoros összefüggés van: minél nagyobb erőt tud kifejteni egy izom egy adott idő alatt, annál gyorsabb és robbanékonyabb lesz a mozgás. A nagyobb izomerő segít a mozgások gyorsabb végrehajtásában, legyen szó futásról, ugrásról vagy bármilyen robbanékony mozgásról.
Az eredmények mellett, számos kutatás bizonyítja, hogy az konditerem és a robbanékonyság tökéletes társak lehetnek:
A DeWeese és Travis (2015) által végzett kutatás szerint az erőnléti edzések növelhetik az izmok gyors összehúzódási képességét, ami közvetlenül befolyásolja a gyorsaságot. Cormie és Moffatt (2010) tanulmánya rámutat, hogy az erőfejlesztés pozitív hatással van a robbanékonyságra, mivel növeli a test képességét a maximális erő gyors kifejtésére.
Hogyan építsd be az erőfejlesztést az edzéstervedbe?
Az erőnléti edzés beépítése nem azt jelenti, hogy minden alkalommal, teljes fáradásig, hosszú órákat kellene töltened a teremben. Az más. Az a szín tiszta testépítés.
A labdajátékosoknak vagy a robbanékonyságot, gyorsaságot és állóképességet igénylő sportolóknak teljesen másra van szükségük. Az erő-állóképességtől kezdve az izomépítésen át, egészen akár a maximális erőfejlesztésig és a maximális robbanékonyság fejlesztésig - a skála különböző szintjeit - a sportághoz megfelelően be kell járni.
Elegendő lehet heti 1-2 alkalommal végezni célzott erőfejlesztő és robbanékony gyakorlatokat, amelyek kiegészítik a gyorsaság és robbanékonyság fejlesztésére irányuló sportági edzéseket. Fontos, hogy akár a gyerekek akár a felnőttek esetében a megfelelő technika és a progresszív terhelés elvét alkalmazzuk, hogy elkerüljük a sérüléseket és maximalizáljuk a fejlődést.
Összefoglalva
Ne dőlj be a tévhiteknek: az erőfejlesztés és a gyorsaságfejlesztés nem egymás ellenfelei, sőt, megfelelően kombinálva hatékonyan kiegészítik egymást. A jól megtervezett és felépített súlyzós edzés nemcsak az izomerőt növeli, de hozzájárul ahhoz is, hogy gyorsabb és robbanékonyabb legyél a sportban és az élet minden területén.
Ajánlás:
Ha sportolóként szeretnéd a legprofibban végezni a fizikális fejlődésedhez szükséges edzéseket, jelentkezz az egyéni képzéseimre, vagy nézd át az edzéstervek menüpontot, ahol számos profin összerakott, videókkal ellátott erő- és robbanékonyságfejlesztő edzéstervet találsz!
Források:
- Cormie, P., McGuigan, M. R., & Newton, R. U. (2016). Developing maximal neuromuscular power. Sports Medicine, 41(1), 17-38.
- Suchomel, T. J., Nimphius, S., & Stone, M. H. (2012). The importance of muscular strength in athletic performance. Sports Medicine, 42(7), 707-726.